Zostań Java hipsterem… czyli JHipster tutorial part 1

Witam Cię serdecznie!

Zanim przejdziemy do konkretów, chciałbym zadać Ci pytanie: czy myślałeś kiedyś o zostaniu hipsterem? A może zastanawiasz się jak dołączyć do tego grona? Jeśli tak to ten wpis (i kilka kolejnych) jest właśnie dla Ciebie! Dlatego załóż okulary z grubymi oprawkami, zapuść brodę i siądź do czytania. Za kilka dni zrobimy z Ciebie prawdziwego (Java)hipstera 🙂

W poprzednim wpisie opisywałem proces szukania narzędzi do budowy mojego projektu oraz to, że natknąłem się na JHipstera. Jest to generator kodu (scaffoldingu) webowych aplikacji Javowych wykorzystujących Springa i Angulara. Narzędzie to świetnie wpisuje się w moje potrzeby i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dlatego dziś i w kolejnych wpisach chciałbym Ci je przybliżyć.

Zabierzmy się zatem za instalację JHIpstera. Ponieważ używam systemu Linux, przedstawię jak to zrobić właśnie na tym systemie, ale dla użytkowników Maców i Windowsów proces ten nie będzie się bardzo różnił. 🙂 Dodam tylko, że u mnie proces instalacji odbywał się na Linux Mincie w wersji 18.1 (Serena), który oparty jest na Ubuntu w wersji 16.04 LTS.

Instalacja JHipster na Linuxie (Ubuntu)

Dokumentacja proponuje nam aż 4 sposoby instalacji:

 • Z użyciem Yarna. Jest to po prostu menedżer pakietów dla repozytoriów kodu. Używając tej metody zainstalujemy całego JHipstera na naszej maszynie. Jest to rekomendowany sposób instalacji.
 • Z użyciem NPMa. Ten sposób jest bliźniaczy do poprzedniego, z tą różnicą, że zamiast Yarna używamy NPMa, który jest po prostu alternatywnym menedżerem pakietów.
 • Przy pomocy Vagranta. Jest to narzędzie, które korzystając z mechanizmów wirtualizacji, izoluje środowisko uruchomieniowe naszej aplikacji. Dzięki temu unikamy konfliktów zależności, a konfiguracja każdego projektu jest zupełnie niezależna. JHipster udostępnia nam tzw. „Vagrant boxa”, którego wystarczy uruchomić i od razu można pracować z JHipsterem.
 • Z użyciem Dockera. Podobnie jak Vagrant, Docker również jest narzędziem do wirtualizacji. Możemy pobrać obraz Dockerowy z już zainstalowanym JHipsterem.

Jak sam widzisz możliwości jest dość sporo. Ja ponieważ chcę mieć JHipstera zainstalowanego lokalnie, wybrałem rekomendowany, pierwszy sposób.

Instalacja z użyciem Yarna

Instalacja nie jest trudna, ale trzeba jej poświęcić parę minut. Dlatego zabierzmy się od razu do pracy:

 1. Instalujemy Javę w najnowszej (póki co) wersji 8:
  $ sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
  $ sudo apt-get update
  $ sudo apt-get install oracle-java8-installer
 2. Weryfikujemy poprawność instalacji wpisując:
  $ java -version

  Jeżeli zobaczymy komunikat podobny do tego:

  java version "1.8.0_121"
  Java(TM) SE Runtime Environment (build 1.8.0_121-b13)
  Java HotSpot(TM) 64-Bit Server VM (build 25.121-b13, mixed mode)

  To znaczy, że mamy najnowszą Javę i instalacja przebiegła pomyślnie 🙂

 3. Opcjonalnie instalujemy narzędzie do budowania (Maven albo Gradle). Aby zainstalować Mavena wpisujemy kolejno:
  $ apt-cache search maven
  $ sudo apt-get install maven

  natomiast, jeżeli wolimy Gradle’a:

  $ sudo add-apt-repository ppa:cwchien/gradle
  $ sudo apt-get update
  $ sudo apt-get install gradle

  Istotne jest to, że ten krok możemy pominąć, gdyż JHipster dostarcza zarówno Maven Wrapper’a jak i Gradle Wrapper’a. Na czym to polega? Otóż oba narzędzia do budowania są dostarczone wraz z projektem, dzięki czemu nie musimy mieć ich zainstalowanych w naszym systemie. Bardzo wygodne! 🙂

 4. Instalujemy gita:
  $ sudo apt-get install git
 5. Instalujemy Node.js. Najlepiej w wersji LTS:
  $ curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_6.x | sudo -E bash -
  $ sudo apt-get install -y nodejs
 6. Instalujemy Yarna:
  $ curl -sS https://dl.yarnpkg.com/debian/pubkey.gpg | sudo apt-key add -
  $ echo "deb https://dl.yarnpkg.com/debian/ stable main" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/yarn.list
  $ sudo apt-get update
  $ sudo apt-get install yarn
 7. Instalujemy Yeomana.
  yarn global add yo

  Yeoman to narzędzie, które przy pomocy tzw. generatorów potrafi automatycznie wytworzyć za nas kod aplikacji. Warto przejrzeć sobie dostępną listę generatorów (znajdziesz ją tutaj) – jest ich całkiem sporo. Jednym z nich jest właśnie JHipster 🙂

 8. Najnowszy JHipster 4 dostarcza framework AngularJS w wersji 2. Niemniej jednak starsza wersja też jest dostępna. Jeżeli wolisz korzystać z AngularaJS 1, powinieneś zainstalować Bowera i Gulpa:
  $ yarn global add bower
  $ yarn global add gulp-cli
 9. I wreszcie! Został ostatni krok do wykonania, czyli zainstalowanie JHipstera! Wykonujemy po prostu:
  yarn global add generator-jhipster

I to tyle. 🙂

Być może na pierwszy rzut oka powyższa instalacja wydaje się problematyczna, ale zapewniam, że cały proces przechodzi się dość sprawnie. Więcej szczegółowych informacji dotyczących instalacji JHipstera można znaleźć tutaj: https://jhipster.github.io/installation/

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Ci powodzenia w instalacji 🙂 Jakbyś miał jakieś kłopoty, to daj koniecznie znać w komentarzu. A już w następnym wpisie przy pomocy JHipstera wygenerujemy nasz projekt! Także do zobaczenia i…

NIECH KOD BĘDZIE Z TOBĄ!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *