Jak zostać certyfikowanym architektem AWS w niecałe 2 miesiące?

Witam Cię po dłuższej przerwie!

Dawno mnie tu nie było, ale nagromadziło się u mnie ostatnio sporo spraw i po prostu nie dałem rady nic napisać.

Chciałbym dziś opowiedzieć Ci o jednej z tych rzeczy, która właśnie była jedną z takich spraw i mocno mnie absorbowała, jednakże ostatecznie doprowadziła do małego sukcesu.

W firmie, w której jestem zatrudniony jest wymaganie, aby każdy zostałem certyfikowanym architektem Amazon Web Services. Także ostatnie tygodnie intensywnie przygotowywałem się do egzaminu i long story short – udało mi się zdać! 🙂 Ale zacznijmy od początku…

Co to za certyfikat…?

Amazon to jeden za największych dostawców rozwiązań w chmurze publicznej (zaraz obok jest Microsoft i Google), oferujący swoje usługi pod nazwą Amazon Web Services (AWS). Całe środowisko tej chmury jest dość rozbudowane i oferuje wiele możliwości dlatego Amazon zdecydował się utworzyć ścieżkę certyfikacyjną, pozwalającą potwierdzić swoje umiejętności w tej dziedzinie.

Obecnie AWS oferuje certyfikację z 3 obszarów:

 • Solutions Architekt – sprawdza umiejętność projektowania skalowalnych, wydajnych i wysoko dostępnych systemów na AWS
 • Deweloper – sprawdza wiedzę w zakresie pisania aplikacji korzystających z usług AWS
 • SysOps Administrator – sprawdza umiejętności związane z wdrażaniem, utrzymywaniem i zarządzaniem aplikacjami w AWS

Każdy z nich można zdawać na dwóch poziomach: niższym – Associate i wyższym – Professional. Ja podchodziłem do Solutions Architect na poziomie Associate.

Jak się przygotować?

Generalnie taki egzamin jest potwierdzeniem naszych umiejętności, które nabyliśmy pracując przez jakiś czas z AWSem. Ja jednak nie miałem żadnego doświadczenia w tej kwestii (w marcu pierwszy raz dotknąłem konsoli AWS) dlatego musiałem przygotować dobry plan nauki.

Zacząłem od zapisania się na kurs na platformie Udemy, który miał na celu przygotować właśnie do tego egzaminu. Link do szkolenia tutaj. Kurs tak naprawdę jest prowadzony przez https://acloud.guru/ i zakłada, że uczestnik ma zerową wiedzę o AWS (idealne dla mnie :)).

Większość mojego przygotowania do egzaminu polegała właśnie na przerobieniu tego kursu, który z czystym sumieniem mogę polecić. Warto nie tylko słuchać wykładów prowadzącego, ale również samemu eksperymentować z narzędziami w chmurze. Spróbować samemu postawić jakieś instancje EC2, zrobić VPC z podsiecią prywatną i publiczną, postawić sobie jakaś bazę danych itp. Praktyka czyni mistrza.

Niemniej jednak wydaje mi się, że sam ten kurs to trochę za mało. Pytania na egzaminie są trudniejsze niż te, które trzeba rozwiązać w testach z kursu.

Dlatego kolejnym, zalecanym krokiem jest czytanie FAQ różnych usług na stronie AWS. Ja przeczytałem FAQ dla:

 • S3
 • EC2
 • VPC
 • RDS
 • Lambda
 • IAM
 • Route53

Warto też przejrzeć oficjalnie Whitepapers od AWS. Szczególnie istotny jest ten poruszający tematykę bezpieczeństwa.

Na tym etapie przygotowań czułem, że moja wiedza znacznie wzrosła, zwłaszcza że zaczynałem praktycznie od zera. Chciałem jednak jeszcze poćwiczyć więcej testów podobnych do tych, które są na egzaminie. W tym celu zrobiłem dwie rzeczy:

 1. Zapisałem się na kurs https://www.udemy.com/aws-certified-solutions-architect-associate-practice-tests/, który po prostu składa się z 3 egzaminów testowych.
 2. Rozwiązałem testowy egzamin oficjalnie dostępny na stronie AWS

Ostatnim krokiem było po prostu zapisanie się na egzamin. 🙂

Jak wygląda egzamin?

Jest to test rozwiązywany na komputerze w centrum egzaminacyjnym i składa się z 60 pytań jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru (w drugim przypadku jest jasno napisane ile odpowiedzi jest poprawnych). Na rozwiązanie całości mamy 80 minut. Czasu w zupełności wystarcza, żeby zastanowić się spokojnie nad każdym pytaniem.

Generalnie pytania są dwojakiego rodzaju. Albo trzeba znać jakiś fakt związany z usługą AWS (np. jaki jest minimalny rozmiar pliku, który można wrzucić na S3), albo dostajemy pytanie scenariuszowe. Mamy wtedy nakreśloną pewną sytuacją i musimy zdecydować co najlepiej będzie w danym przypadku zrobić. Te pytania są o tyle podchwytliwe, że często wiele odpowiedzi wydaje się poprawnych, jednak jedne z nich są lepsze niż drugie…

Po udzieleniu wszystkich odpowiedzi właściwie od razu nasz wynik pojawia się na ekranie i informacja o tym, czy zdaliśmy.

Ile trzeba mieć procent, żeby zdać?

Próg jest ruchomy, nieznany i zależy od wyników innych osób. AWS chce, żeby proporcja zdających do tych, którym się nie udało była mniej więcej stała. Zakłada się, że 80% na pewno zalicza. Co prawda ja nie miałem rewelacyjnego wyniku – 72%, jednak to wystarczyło 🙂

Ile to kosztuje?

Biorąc pod uwagę ceny innych egzaminów technicznych, certyfikat z AWS nie jest bardzo drogi. Jedno podejście do egzaminu kosztuje nas 150 dolarów. Z kolei egzamin próbny to koszt 20 dolarów.

Jeśli chodzi o ceny kursów na platformie Udemy to warto być czujnym. Jak już wspomniałem, ten sam kurs jest dostępny zarówno na Udemy jak i na acloud.guru. Bazowo, ceny są dosć spore, bo na tej pierwszej platformie kosztuje 180 dolarów, a na drugiej 79 (mimo, że to jest to samo). Niemniej jednak bardzo często na obu stronach bywają promocje i można kupić to szkolenie za około 10 dolarów. 🙂

Czy było warto?

Podsumowując, czy warto zdać taki egzamin? Na pewno nie zaszkodzi. 🙂 Po zaliczeniu dostaniemy taką naklejkę jak obok i możemy wpisać sobie nasze osiągnięcie do CV. Z pewnością nauka do tego certyfikatu nie pójdzie w las i sporo się nauczyłem podczas przygotowań.

Niemniej jednak testowa forma egzaminu nie weryfikuje czy tak naprawdę umiem zbudować na platformie AWS skalowalny, wysoko dostępny i bezpieczny system. Na pewno jednak potrafię odpowiedzieć na pytania egzaminacyjne. 🙂

Dlatego żaden certyfikat nie zastąpi praktyki, doświadczenia i godzin spędzonych nad rozwiązywaniem realnych problemów.

Czy jednak można w półtora miesiąca zostać certyfikowanym architektem AWS startując od zera? Można. 🙂

Gdybyś zamierzał podchodzić do takiego egzaminu, koniecznie daj znać w komentarzu! Chętnie też odpowiem na wszelkie pytania związane z samym egzaminem jak i z przygotowaniem do niego.

NIECH KOD BĘDZIE Z TOBĄ!

 

10 komentarze

  • Piotr Kalinowski

   Dzięki! 🙂
   Listy jako takiej nie znalazłem, ale można wyszukać centrum egzaminacyjne podczas zapisu na egzamin na stronie awsa. Nie trzeba potem dokańczać procesu rejestracji. Z tego co widziałem to egzamin można zdawać w Warszawie i w Krakowie.

 1. Artur

  To ja na razie jadę z „AWS Certified Solutions Architecy Associate Exam” + wykupiłem ” Knowledge Test” na Udemy, od środy jadę z „Invitation to training session: Architecting on AWS”, w grudniu egzamin i zobaczymy ;| . Mirek Burnejko robi dużo w temacie AWS – zauważyłem że warto śledzić na bieżąco jego blog i chmurowisko.pl, na plus przemawia że wszystko po polsku.

  • Piotr Kalinowski

   Po kliknięciu w ten link przekierowuje mnie na ogólną stronę o certyfikatach AWSa, więc trudno mi odpowiedzieć na Twoje pytanie, natomiast ja byłem trochę zawiedziony egzaminem testowym, bo był to test on-line składający się jedynie z 20 pytań. Dość mało jak na 20 dolarów… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *