MoocYourLife, czyli o czym będzie projekt

Dziś chciałbym napisać parę słów o projekcie, który będzie pochłaniał mój czas w najbliższych miesiącach. W ramach przypomnienia pragnę dodać, że jednym z warunków uczestnictwa w konkursie „Daj się poznać” jest właśnie rozwój własnego projektu open source (drugim warunkiem jest prowadzenie tego bloga :)). Postaram się w tym wpisie mniej więcej nakreślić jaki system chcę zrobić i dlaczego. Projekt nazwałem MoocYourLife!

MOOC…

czyli Massive Open Online Courses to pewna szczególna forma e-learningu. Na pewno ją znasz na przykładzie serwisów takich jak Udemy czy CodeAcademy, choć może nie zdajesz sobie sprawy, że to się tak nazywa 🙂 Są to kursy internetowe, dostępne dla każdego i mogą dotyczyć bardzo różnej tematyki. Od programowania i obszary IT po szkolenia z gotowania 🙂 Istotne jest to, że takie kursy starają się jak najbardziej przypominać tradycyjne szkolenia, gdzie uczestnicy spotykają się z trenerem na jednej sali i uczestniczą z zajęciach. Dlatego w MOOCach materiały są zazwyczaj w formie wideo (czasem audio), kurs jest maksymalnie interaktywny, często też jego ramy czasowe są ściśle określone.

Prawdziwy wysyp kursów tego typu rozpoczął się mniej więcej w 2010 roku, kiedy powstały takie portale jak Coursera czy Edx. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych form e-learningu.

Your…

Tak, moja platforma będzie skierowana do Ciebie! 🙂 I nie tylko do Ciebie, ale też dla każdego zainteresowanego (lub nawet nie :)). Niezależnie od płci, wieku czy poglądów na świat.

Life…

To chyba najciekawszy fragment nazwy 🙂 Już tłumaczę o co chodzi.

Dzisiejszy świat jest bardzo zabiegany. Ludzie pędzą do pracy, do szkoły, na studia jednocześnie próbując nadążyć nie tylko za samym sobą, ale również za nieustannie atakującymi ich zewsząd informacjami. Z telewizji, z Internetu, z Facebooka czy Twittera. Ilość pracy i informacji, które do nas codziennie docierają jest przytłaczająca. Trudno w takim natłoku znaleźć czas na coś innego.

Na zatrzymanie się na kilka chwil…

Na zastanowienie się „dokąd ja tak pędzę?”…

Doszedłem więc do wniosku, że w Internecie brakuje miejsca, dzięki któremu można by trochę zwolnić. 🙂 Oderwać się od codziennej bieganiny i zastanowić się nad tym, co naprawdę w życiu jest najważniejsze. Czyli jakim człowiekiem naprawdę jestem, dokąd zmierzam, jak wyglądają moje relacje z najbliższymi. To są ciekawe pytania, nad którymi warto, żeby każdy spędził trochę czasu. I to właśnie znajdziesz na mojej platformie 🙂

Uff, zrobiło się trochę poważnie, ale w końcu dwa dni temu zaczął się Wielki Post 🙂

Ale czy to w ogóle komukolwiek się przyda?

Świetne pytanie! Jedno z ważniejszych jakie należy sobie postawić przez zabieraniem się za jakikolwiek projekt. Już na samym początku warto w jakiś sposób zweryfikować czy nasz pomysł w ogóle ma sens.

No dobrze…, tylko jak? Metod jest wiele, na pewno nie warto chować swojego genialnego pomysłu, który podbije świat 🙂 przed innymi. Lepiej jest rozmawiać o nim z różnymi osobami i pytać ich o opinię. Właśnie to robię pisząc ten tekst 🙂

Innym skutecznym sposobem jest przeprowadzenie ankiety. Jakiś czas temu postanowiłem takie badanie zrobić 🙂 Dotyczyło ona tematu dość podobnego, do tych które będą poruszane na MoocYourLife, czyli rekolekcji internetowych (np. Adama Szustaka). Jakbyś miał ochotę tę ankietę wypełnić, to będę bardzo wdzięczny! Link znajdziesz tutaj.

Wyniki ankiety

Formularz rozsyłałem głównie przez Facebooka. Wśród znajomych, znajomych znajomych i różne grupy Facebookowe. Otrzymałem ponad 150 odpowiedzi. Poniżej chciałbym przedstawić niektóre rezultaty.

Wiek i płeć ankietowanych:

 

Sądziłem, że płeć rozłoży się mniej więcej po równo, ale jak się okazuje kobiet było więcej 🙂 Zgodnie z oczekiwaniami przeważali ludzie przed 30 rokiem życia, natomiast pojawiło się też trochę osób starszych, co mnie bardzo cieszy!

Kolejne pytanie dotyczyło częstotliwości słuchania lub oglądania rekolekcji internetowych.

Ten wynik pozytywnie mnie zaskoczył, bo ponad 50% ankietowanych poświęca na to czas przynajmniej raz w tygodniu! To bardzo często (to pewnie sprawka Szustaka :)) i niezmiernie się z tego cieszę. Oznacza to, że jest spore zapotrzebowanie na tego typu materiały.

W końcu poniżej dwa najbardziej kluczowe dla mnie pytania.

1. Jaki jest Twój stosunek do rekolekcji internetowych w skali od 1 do 5?

2. Czy chciałbyś, żeby w Internecie pojawiało się więcej takich materiałów?

Te wyniki również bardzo mnie satysfakcjonują 🙂 Aż dwie trzecie ankietowanych dało 5, czyli taki pomysł bardzo im się podoba! Ponadto, jeszcze więcej osób chciałoby, żeby takich rekolekcji internetowych było więcej. Nie pozostaje nic innego jak wyjść tym wymaganiom naprzeciw 🙂

To jaki z tego wniosek? Bierzemy się do roboty czy nie?

Bierzemy! 🙂 Można by pewnie trochę ponarzekać, że 150 osób to trochę mało, że próba nie była reprezentatywna… Mimo to, wyniki tego badania bardzo mnie cieszą 🙂 Co prawda ankieta dotyczyła stricte rekolekcji internetowych, ale tematy na MoocYourLife będą pewnie trochę podobne.

I być może to wszystko okaże się totalną klapą i nikt nie będzie chciał z tego korzystać… Możliwe, ale w „Daj się poznać” każdy projekt ma rację bytu i może startować w konkursie. Dlatego postanowiłem, ot, zrobić właśnie taka platformę. Bo w sumie… dlaczego nie?

Napisz, proszę co myślisz o takim projekcie w komentarzu!

Do zobaczenia i…

NIECH KOD BĘDZIE Z TOBĄ!

PS Nie jestem też pewny nazwy (MoocYourLife), ale coś musiałem wymyślić na potrzeby konkursu. Dlatego wszelkie sugestie innej nazwy są mile widziane!

4 komentarze

 1. Jacek

  Pomysł ciekawy i może się przyjąć.
  Jakie masz plany odnośnie początkowej zawartości serwisu? Czy zamierzasz porozumieć się z kimś, kto dostarczyłby pierwszy kurs?

  • Piotr Kalinowski

   Jeśli chodzi o formę to będzie to aplikacja webowa wzorowana na już istniejących platformach e-learningowych, ale na początku nie aż tak rozbudowana. Chciałbym, żeby kursy były maksymalnie multimedialne, czyli składały się przede wszystkim z materiałów wideo i ewentualnie audio. Na początku będzie też forum.
   Jeśli zaś chodzi o treść, to nie mam większych założeń niż to co napisałem w poście. Trochę zależy to od tego, kogo uda mi się namówić do współpracy. Początkowo pewnie będę celował w jakiś fajnych i sensownych księży 🙂 Ale to póki co kwestia otwarta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *